Dzisiaj obchodzimy 113 urodziny CRACOVII!

"Akademicki Klub Footballistów (gra w piłkę nożną) zawiązuje się w Krakowie. Ćwiczenia w grze w piłkę nożną rozpoczynają się we środę 13 b. m. Uprasza się wszystkich, którzy chcą do tego klubu należeć, o przybycie do parku dra Jordana we środę o godz. 6 wieczorem przed pawilonem. Nie wątpimy, że tak zdrowy sport, jakim jest gra w piłkę nożną, znajdzie wielu zwolenników wśród młodzieży akademickiej" - ogłosił dziennik "Nowa Reforma" w dniu 12 czerwca 1906 roku.

Komunikat ten jako pierwszy dał sygnał młodzieży do formowania się w regularne kluby sportowe. Wielki wpływ na ten ruch miały kluby lwowskie - sami "akademicy" zaledwie kilka dni wcześniej zostali wyłonieni spośród publiczności, by rozegrać mecz z gośćmi z KGS IV Gimnazjum Lwów. W zespoły formowały się tego lata kolejne młode grupy - w tym także "studenci" (bądź "przodownicy"), druga drużyna, która 4 czerwca zmierzyła się ze lwowskim klubem, Pogonią.

Z tych dwóch środowisk pochodzili późniejsi kluczowi gracze Cracovii. "Studentów" początkowo reprezentował Stanisław Szeligowski, zaś "akademików" Józef Lustgarten. Przed turniejem jesiennym w 1906 roku "akademicy" (prawdopodobnie za namową Lustgartena) zmienili nazwę na Cracovia, zaś w tym samym czasie zespół zwany "drużyną Szeligowskiego", "studentami", "przodownikami", "I Drużyną Studencką", a potem "I Klubem Studenckim" czy "I Klubem Footballowym" otrzymał stroje w biało-czerwone pasy oraz stałą nazwę: Biało-czerwoni. Zimą doszło do połączenia obu zespołów. Jak łatwo można się domyślić, nowo powstały klub przyjął od jednej z drużyn nazwę Cracovia, a od drugiej klubowe biało-czerwone barwy.Więcej informacji na oficjalnej stronie klubu! Wejdź TUTAJ.


Nasze Zgody